Rationel Vinduer A/S
Nyheder         Forhandlere         Brochurebestilling        
Søg
Her er du:   / Gode råd til indbrudssikring / Byggepladser
Byggepladser


Hvornår?
Altid efter arbejdstid og gerne efter mørkets frembrud. Med undtagelse af tyveri i plads, som der hedder i fagsprog når det er byggefirmaets egne ansatte, som stjæler fra byggepladsen. Dette foregår oftest i arbejdstiden. Almindelig tyveri fra byggepladser foregår oftest camoufleret som almindelig afhentning, borttransport, varebytning m.v. også borttransport af større entreprenørmaskiner er set – ”camoufleret” som lån.

Hvordan?
Ofte er byggepladser frit tilgængelige og ikke særligt afspærrede eller sikrede med hegn el. lign. Grundet størrelse, mængde m.v. kræves der oftest køretøj til bortfjernelsen af stjålne effekter. Arbejds-/opholdsvogne er ofte sikrede med dårlige låse, døre og vinduer og dermed nemme at skaffe sig adgang til.

Hvad stjæler tyven?
Byggematerialer, maskiner, værktøj, kontanter fra kaffekasser, ølkasser og lign. Sågar rendegravere og andre større maskiner er fjernet.

Hvorfor?
Ofte for at bruge materialer, værktøj og maskiner til eget byggeprojekt eller til udførelse af eget eller bekendtes ombygninger m.v. Ofte betragter gerningsmanden det dårligt nok som tyveri. Hvad betyder en balle Rockwool, når der ligger 500 andre på pladsen?

Hvad kan jeg selv gøre for at undgå tyver/indbrud på byggepladsen?

  • Ved at afskærme indhegne så meget som muligt – så det i hvert fald psykologisk fortæller, at gerningsmanden befinder sig på ”forbudt” område.
  • Ved ikke lade for mange materialer ligge på pladsen i for lang tid.
  • Ved at mærke alt der kan mærkes – sikre fabrikationsnr. på maskiner og el-værktøj – indgravere navn m.v. i resten.
  • Ved at gøre byggepladsen så synlig for andre forbipasserende som muligt.



Gå til forrige side
Tilbage


Rationel Vinduer A/S  .  Vardevej 140  .  7280 Sdr. Felding  .  Juridisk forbehold  .  Email: rationel@rationel.dk
Udskriv side