Ofte stillede spørgsmål

 

  • Hvordan skal jeg efterbehandle mine vinduer og døre?

    God vedligeholdelse af dine vinduer kan bidrage til, at de bevarer form og styrke i mange år. Når trævinduernes overflade skal gøres ren, er det en god idé samtidig at være på udkig efter eventuelle små revner og sprækker i overfalden. Særligt vinduerne på boligens syd- og vestvendte facader bliver påvirket af både solen og vejrliget. Hvis den beskyttende overflade er brudt i form af revner eller sprækker, anbefaler Rationel Vinduer, at du udbedrer skaderne med det samme.

    Generelt når vind og vejr begynder at misfarve malingen på dine vinduer og døre, er tiden inde til vedligeholdelse.

    Vi anbefaler, at du åbner linket her, hvor det fremgår, hvordan du vedligeholder vinduer og døre i træ. Er dine vinduer malet med en laserende farve, finder du vejledning her.

    Har du købt ALDUS/PATUS+ (træ/alu), er vedligeholdelsen meget begrænset. Du kan nøjes med at vaske dem udvendig nogle få gange om året, men allerbedst er det, hvis det bliver en vane at vaske dem samtidig med, at du pudser dine vinduer.

  • Hvordan behandles knastudtræk?

    Du vil primært opleve knastudtræk ved vinduer og døre leveret før årsskiftet 2010 - 2011, da Rationel Vinduer efter denne dato kun anvender fingerskarret træ. Det vil sige træ, hvor knasterne er fjernet, inden det forarbejdes til vinduer og døre.

    Er træet ikke fingerskarret er det typisk, at du vil opleve harpiksudtræk eller gule udtræk fra knaster. Træ er et levende materiale, der arbejder, og derfor kan det forekomme. Både knastudtræk og de gule pletter kan afhjælpes på følgende måde:

    - Tag en god klud vædet med husholdningssprit, og tør med blød hånd på 
      udtrækket. Vask efter med rent vand.

    - Harpiks, der er krystalliseret, kan fjernes med en stiv børste eller skrabes 
      bort.

    Hvis den malede overflade er blevet beskadiget under processen, slibes området med fint sandpapir, og ny maling påføres med en blød pensel eller en kortluvet rulle.

  • Kondens på ruder

    Dug på udvendig side af ruden - er et positivt problem, da dette er et bevis på, at ruden er en energirude, og at den fungerer efter hensigten.

    I forbindelse med visse vejrtyper, f.eks. en frostklar nat, hvor varmeudstrålingen fra jorden ud i luften er stor, kan der opstå perioder i de tidlige morgentimer, hvor energirudens ydre overflade er koldere end den udendørs luft. Det resulterer i dugdannelser på rudens yderside. Duggen forsvinder igen, når lufttemperaturen stiger i løbet af dagen.

    Dug på indvendig side af ruden - luft ud, da det er et tegn på, at den relative fugtighed inde i boligen er for høj og bør nedbringes, hvis man vil undgå råd og fugtskader samt et dårligt indeklima.

    Dug mellem de to stykker glas - ruden er punkteret, og den bør skiftes ud.

    Ønsker du at vide mere om dug og udluftning , så klik her.

  • Hvordan fjernes limrester fra ruderne?

    Sidder dit glasmærkat på for længe, kan der forekomme limrester på ruden. Disse fjernes let med tandpasta, lampeolie, rensecreme til keramiske kogeplader og evt. en glasskraber.

  • Valg af cylinder

    På Rationels cylindermålsskema finder du information om, hvilken cylinder du skal vælge.

  • Hvordan justerer jeg mine vinduer og døre?

    Det er muligt at justere stort set alle typer af vinduer og døre fra Rationel. Du kan se hvordan, ved at klikke her.

  • Fuger mellem karm og ydervæg

    Til fugning af Rationels produkter kan du anvende de af fugebranchen anerkendte fugeprincipper. Læs mere om fugning.

  • Hvordan adskiller jeg karm og ramme?

    I forbindelse med montage vil det i de fleste tilfælde være hensigtsmæssigt at adskille karm og ramme. Læs mere om, hvordan du gør monteringsarbejdet nemmere.

    Adskillelse af karm og ramme

  • Hvordan skifter jeg glas?

    Skulle det blive nødvendigt at skifte glas, vil det være muligt at gøre det selv i DOMUS og ALDUS produkter. Følg vejledningerne her.

    Ved PATUS og PATUS+ vil det i de fleste tilfælde være mest hensigtsmæssigt at købe en ny ramme.

  • Skal mine vinduer opfylde kravet til brandredning?

    Er du i tvivl om retningslinjerne for kravene til brandredning, kan du læse mere om gældende lovgivning her.

    I forbindelse med tilbud og ordre gør venligst opmærksom på, om elementerne skal have brandredning.

  • Hvordan løser jeg sammenstilling af elementer?

    I forbindelse med montering vil en løsning på sammenstilling af elementer tit være nødvendig. Klik her for råd og vejledning om sammenstilling.

  • Kan en terrassedør ændres til en facadedør?

    Ja, det kan den godt, og du kan se her hvordan.

kontakt2.jpg

Fandt du ikke svar på dit spørgsmål?

er du altid velkommen til at kontakte Rationel Vinduer på 7221 1100 for råd og vejledning.

Print
CO2-neutralt website